Átharvana Jóga ®

Hathayóga Pradípiká

Starobylá příručka Hathajógy původem z 15. století CE, jejímž tradovaným autorem je mudrc Svátmáráma. Text je rozdělený do čtyřech kapitol, které pokrývají téma tělesných pozic, dechových cvičení, práce s energií a dosahování transu skrze naslouchání zvukům nitra a navozování stavu nemyšlení.


  • Nauka první ➟ O pozicích tělesných — z Hathajóga Pradípiky začíná výčtem slavných asketů Hatha-jógy a výběrem cvičebního místa. Popisuje zhotovení meditační chýše a principů chování cvičícího adepta, včetně negativních a pozitivních vlivů. Zabývá se regulacemi … ☞
  • Nauka druhá ➟ Dechová cvičení — z Hathajóga Pradípiky se zabývá rozmanitými metodami spojenými s pročišťováním dechových cest a kontrolou dechu. Popisům těchto technik se kapitola věnuje velmi podrobně a popisuje přesné způsoby jejich provádění. Výsledkem jejich správného cvičení má být … ☞
  • Nauka třetí ➟ Rozmanitá zpevnění těla — z Hathajóga Pradípiky podrobně pojednává o pečetích těla, jejichž cvičení vede k probuzení a pozvednutí stočené hadí energie, zvané Kuńdalí. Adept, který tuto energii pozvedl, dosáhl stavu, ve kterém se jeho tělo udržuje mladé a vitální, takže se o něm … ☞
  • Nauka čtvrtá ➟ Dosahování jógového transu — z Hathajóga Pradípiky, pojednává o královské cestě a dosažení transu za pomoci různých pečetí jógy a rozpitvává postupný proces přes naslouchání niterným zvukům až po zastavení mysli a navození stavu nemyšlení. ☞

 
.: 🖥️ úplné ✔️ : 📱 roztažené : 📱 kontrastní : 📱 mobilní :.     © Agni Varman 1999-2023
 




Textové přírůstky

  • 25. 2. 2023 – Zahájenopřekládání třetí kapitoly Hatha ratnávalí, nazvané Pozice těla a dechová cvičení☚ Poučení třetí – se zabývá rozmanitými tělesnými pozicemi, jejichž popisy čerpá z mnoha různých zdrojů. Je tedy uvedeno značné množství různých tradičních pozic a posléze je zevrubně popsána teorie dechových cvičení s několika… ❧.
  • 21. 2. 2023 – Dokončeno překládání druhé kapitoly Hatha ratnávalí, nazvané O dýchání a mudrách☚ Poučení druhé – pojednává o dechovém cvičení a různých zpevněních těla, včetně okultních sexuálních praktik. Očištění dechových cest zpřístupní Sušumnu. Je podán popis různých druhů zadržení… ❧.
  • 22. 1. 2023 – Zahájeno překládání druhé kapitoly třetího oddílu Brahma Súter, nazvané Rozličné stavy vědomí☚ Rozličné stavy vědomí – pojednává o různých stavech vědomí, ve kterých se duše může nacházet a snaží se ustanovit její identitu s Brahma. Podrobnější popis bude přidán po dokončení překladu.. ❧, kterými jsou probuzení, snění a hluboký spánek.
  • 21. 1. 2023 – Dokončeno překládání první kapitoly třetího oddílu Brahma Súter, nazvané Popis cestování duše☚ Popis cestování duše – pojednává o putování duše vesmírem, za účelem dosažení oproštění. Nejprve je popsán její odchod z tohoto světa, který se liší podle toho, zda bytost ve svém životě konala dobré či špatné… ❧.
  • 22. 10. 2022 – Zahájeno překládání první kapitoly třetího oddílu Brahma Súter, nazvané Popis cestování duše☚ Popis cestování duše – pojednává o putování duše vesmírem, za účelem dosažení oproštění. Nejprve je popsán její odchod z tohoto světa, který se liší podle toho, zda bytost ve svém životě konala dobré či špatné… ❧, která se věnuje danému tématu s ohledem na zbavení se pout k světu a dosažení osvobození.
  • 22. 10. 2022 – Dokončeno překládání čtvrté kapitoly druhého oddílu Brahma Súter, nazvané Brahma je zdrojem Smyslů☚ Brahma je zdrojem smyslů – podává informaci o tom, že Brahma je zdrojem smyslů. Nejprve z Brahma vychází životní síly a tyto následně dávají vzniknout elementům, smyslovým orgánům, a nakonec i hrubým tělům všech živých bytostí. Duše… ❧, která se věnuje danému tématu a je závěrečnou kapitolou tohoto oddílu.
  • 31. 7. 2022 – Započato překládání čtvrté kapitoly druhého oddílu Brahma Súter, nazvané Brahma je zdrojem Smyslů☚ Brahma je zdrojem smyslů – podává informaci o tom, že Brahma je zdrojem smyslů. Nejprve z Brahma vychází životní síly a tyto následně dávají vzniknout elementům, smyslovým orgánům, a nakonec i hrubým tělům všech živých bytostí. Duše… ❧, která se věnuje danému tématu a je závěrečnou kapitolou tohoto oddílu.


Technická sekce