Átharvana Jóga ®

Vasištha Jóga Káńda

Jedná se o velice komplexní text, jehož hlavním námětem je jóga. Úvodní kapitola se zabývá povahou činů dobrých a zlých. Nabízí usměrnění, tělesné pozice a způsoby pročišťování proudnic. Další kapitoly se zabývají popisem okultní síly a pohybem vzduchů v těle, prodýcháváním a recitací posvátné slabiky ÓM. Je vyložena podstata úplného zadržení dechu a odtažení smyslů. Probuzením hadí energie započínají vyšší fáze, kdy prostupuje osmnácti vitálními centry a umožňuje posléze navození stavu hlubokého rozjímání. Meditaci je možné provádět na různá božstva či entity fyzického světa, za účelem dosažení transu. Další části textu pojednávají o propojení fyzického těla a vesmíru, podstatě elementů a různých příznivých i nepříznivých vlivech planet a podnebí. Slabika ÓM je představena jako nástroj k přemáhání smrti a současně je předepsána meditace na absolutní božstvo. Poslední dvě kapitoly se věnují smrti. Sedmá kapitola pojednává o očekávání smrti a výpočtech zbývající doby života, podle sledování proudění vzduchů v těle. Závěr textu se zaobírá předmětem, který je ponejvýše děsivý, tedy přímými příznaky bezprostřední smrti, různými přeludy a poruchami vnímání.


  • Kapitola první ➟ Základ osmistupňové cesty — jako vinikající, pozdní jógový text, odkazuje nepřímo ke mnoha starším tradicím a snaží se o to formou dialogu mezi Šaktim a legendárním mudrcem Vasišthou. Cílem této části textu je souhrnně vysvětlit a předat poznání, které legendární Vasištha ☞
  • Kapitola druhá ➟ O pročišťování proudnic — se zabývá pročišťováním proudnic. Nejprve Vasištha popisuje složení fyzického těla jako třeba kolik má kostí a pak vysvětlí, že skrze tělo procházejí proudnice, jejichž centrem je hlízka zvaná kanda. Život je závislý na energiích, které proudnicemi … ☞
  • Kapitola třetí ➟ O nedýchání a odtažení — pojednává o zadržení dechu a ve své druhé polovině se také zabývá problematikou odtažení smyslů od okolního prostředí a soustředěním na vitální tělesná centra. Nejprve je představena metoda dýchání ve spojení s meditací na posvátnou slabiku ÓM, … ☞
  • Kapitola čtvrtá ➟ O vnitřních oddílech Jógy — pojednává o podržení vzduchů v různých částech fyzického těla. Postupným soustředěním se na elementy jako je země, voda, oheň vzduch a prostor, za současného pronášení příslušných magických slabik, získává adept neochvějnost. Text dále … ☞
  • Kapitola pátá ➟ O vlivu souhvězdí a planet — pojednává o poživačném duchu, který je vtělen a jehož tělo přetrvává či zmírá v závislosti na působení času a vzduchů. Rozeznává čtyři druhy vědomí a oslavuje meditaci jako jedinou cestu, která osvobozuje ducha. Rozděluje bytosti podle kvalit a uvědomělí, … ☞
  • Kapitola šestá ➟ Přemáhání smrti — pojednává o způsobu přemáhání smrti skrze recitaci posvátné slabiky ÓM a meditaci na trojokého boha Rudru, Trjambaku, případně též na podobu boha Nárájana, v lotosu vlastního srdce, případně ve vnějším zpodobnění v ikoně vlastní výroby anebo … ☞
  • Kapitola sedmá ➟ Očekávání smrti — pojednává o vztahu ročních období, založených na průchodu Slunce skrze jednotlivá souhvězdí a utváření sezónních období roku, spolu s mikrosvětem těla a působením vzduchů uvnitř něj. Podle této kapitoly se zdá, že tak jako rok je rozdělený na dobu, kdy světla … ☞
  • Kapitola osmá ➟ Příznaky smrti — pojednává o příznacích, které předcházejí smrti. Některé ze zmiňovaných jevů se dějí pouze ve snu, jiné představují příznaky, pozorované na vlastním těle, jako jsou různé změny chování, poruchy vnímání, psychické poruchy a další … ☞

 
.: 🖥️ úplné ✔️ : 📱 roztažené : 📱 kontrastní : 📱 mobilní :.     © Agni Varman 1999-2024
 




Textové přírůstky

  • 6. 10. 2024 – Zahájeno překládání čtvrté kapitoly čtvrtého oddílu Brahma Súter, nazvané O osvobození duše☚ O osvobození duše – se zabývá filozofickými úvahami o povaze duše, vědomí a osvobození. Diskutuje o různých pohledech na vztah mezi individuálním já (átman) a nejvyšším bytím (Brahman). Zkoumá stavy vědomí, včetně bdění,… ❧, která probírá tém povahy duše a osvobození v kontextu indických nauk.
  • 6. 10. 2024 – Dokončeno překládání třetí kapitoly čtvrtého oddílu Brahma Súter, nazvané Cesta osvícené duše – Dévajána a její tajemství☚ Cesta osvícené duše – se zabývá posmrtnou cestou duše a povahou duchovního osvobození. Diskutuje o různých úrovních existence, kterými duše prochází, včetně Brahmalóky, a o roli božstev jako průvodců na této cestě. Sútry zdůrazňují… ❧, zabývající se fascinujícím konceptem cesty duše po smrti.
  • 25. 9. 2024 – Zahájeno překládání 241. kapitoly Brahma Puráńy, která se zabývá povahou reality a duše – Věčný tanec bytí☚ Věčný tanec bytí – obsahuje filozofický dialog mezi králem Karála-džanakou a mudrcem Vasišthou, zabývající se povahou reality a duše. Vasištha vysvětluje koncept kšara (pomíjivého) a akšara (věčného), popisuje proces stvoření vesmíru a… ❧.
  • 25. 9. 2024 – Dokončeno překládání 240. kapitoly Brahma Puráńy, ve které mudrc Vjása předává poučení o sámkjové nauce v návaznosti na poučení o józe – Od hmoty k čistému vědomí☚ Filosofie Sánkhji – popisuje sánkhju, jeden z šesti ortodoxních systémů indické filosofie. Vysvětluje, že sánkhja je považována za nejvyšší formu poznání, která vede k osvobození duše. Text zdůrazňuje důležitost rozlišování… ❧.
  • 21. 9. 2024 – Zahájeno překládání třetí kapitoly čtvrtého oddílu Brahma Súter, nazvané Cesta osvícené duše – Dévajána a její tajemství☚ Cesta osvícené duše – se zabývá posmrtnou cestou duše a povahou duchovního osvobození. Diskutuje o různých úrovních existence, kterými duše prochází, včetně Brahmalóky, a o roli božstev jako průvodců na této cestě. Sútry zdůrazňují… ❧, zabývající se fascinujícím konceptem cesty duše po smrti.
  • 21. 9. 2024 – Dokončeno překládání druhé kapitoly čtvrtého oddílu Brahma Súter, nazvané Cesta duše po smrti – Odchod z těla a putování k Brahma-lóce☚ Cesta duše po smrti – pojednává o procesu odchodu duše z těla v okamžiku smrti. Popisuje postupné slučování různých funkcí a elementů - řeč se spojuje s myslí, mysl s dechem, dech s ohněm a oheň s Nejvyšším božstvím. Text zkoumá, zda… ❧, popisující proces odchodu duše z fyzického těla v okamžiku smrti a o rozdílech mezi odchodem osvíceného člověka a běžného jedince.
  • 29. 8. 2024 – Zahájeno překládání 240. kapitoly Brahma Puráńy, ve které mudrc Vjása předává poučení o sámkjové nauce v návaznosti na poučení o józe – Od hmoty k čistému vědomí☚ Filosofie Sánkhji – popisuje sánkhju, jeden z šesti ortodoxních systémů indické filosofie. Vysvětluje, že sánkhja je považována za nejvyšší formu poznání, která vede k osvobození duše. Text zdůrazňuje důležitost rozlišování… ❧.
  • 29. 8. 2024 – Dokonečeno překládání 239. kapitoly Brahma Puráńy, ve které mudrc Vjása předává poučení o józe – Poučení o Józe☚ Poučení o Józe – pojednává o józe a sánkhje, dvou filosofických systémech starověké Indie. Vysvětluje, že obě metody mohou vést k osvobození, ale zdůrazňuje sílu jógy. Text popisuje, jak jóga pomáhá překonat překážky jako touha,… ❧.
  • 25. 8. 2024 – Započato překládání druhé kapitoly čtvrtého oddílu Brahma Súter, nazvané Cesta duše po smrti☚ Cesta duše po smrti – pojednává o procesu odchodu duše z těla v okamžiku smrti. Popisuje postupné slučování různých funkcí a elementů - řeč se spojuje s myslí, mysl s dechem, dech s ohněm a oheň s Nejvyšším božstvím. Text zkoumá, zda… ❧, popisující proces odchodu duše z fyzického těla v okamžiku smrti a o rozdílech mezi odchodem osvíceného člověka a běžného jedince.
  • 25. 8. 2024 – Dokončeno překládání první kapitoly čtvrtého oddílu Brahma Súter, nazvané Cesta k sebepoznání a osvobození☚ Cesta k poznání a… – se zabývá důležitými aspekty duchovní praxe a osvobození v kontextu védántické filozofie. Zdůrazňuje se zde význam opakování duchovních praktik, důležitost meditace a stability v praxi, a role poznání Brahmanu v procesu osvobození…. ❧, která rozebírá téma nutnosti duchovní praxe z pozice Upanišad.
  • 19. 8. 2024 – Zahájeno překládání 239. kapitoly Brahma Puráńy, ve které mudrc Vjása předává poučení o józe – Poučení o Józe☚ Filosofie Sánkhji – popisuje sánkhju, jeden z šesti ortodoxních systémů indické filosofie. Vysvětluje, že sánkhja je považována za nejvyšší formu poznání, která vede k osvobození duše. Text zdůrazňuje důležitost rozlišování… ❧.
  • 16. 8. 2024 – Dokončeno překládání 238. kapitoly Brahma Puráńy, ve které mudrc Vjása hovoří o kvalitách hmotné přírody, vysvětlených podle nauky Sámkhji – Cesta k duchovnímu osvobození☚ Cesta k duchovnímu osvobození – pojednává o vzniku přírodních kvalit (gun) a cestě k duchovnímu osvobození. Používá metaforu divoké řeky k popisu životních výzev a překážek na duchovní cestě. Text zdůrazňuje důležitost ovládání… ❧.
  • 5. 8. 2024 – Zahájeno překládání první kapitoly čtvrtého oddílu Brahma Súter, nazvané Cesta k sebepoznání a osvobození☚ Cesta k poznání a… – se zabývá důležitými aspekty duchovní praxe a osvobození v kontextu védántické filozofie. Zdůrazňuje se zde význam opakování duchovních praktik, důležitost meditace a stability v praxi, a role poznání Brahmanu v procesu osvobození…. ❧, která rozebírá téma nutnosti duchovní praxe z pozice Upanišad.
  • 28. 7. 2024 – Doknočeno překládání čtvrté kapitoly třetího oddílu Brahma Súter, nazvané Vztah nauky o Brahma a rituálů☚ Vztah nauky o Brahma a rituálů – se zabývá tím, zda poznání o Brahma má nějakou propojenost s rituálem, anebo zda slouží svému samostatnému účelu, aby člověk dosáhl osvícení. Zahrnuje filozofickou debatu mezi mudrci Bádarájanou a Džaiminim… ❧, který se snaží vyjádřit v tom smyslu, že nabytí vědění o Brahma je samostatnou ucelenou vědou, sloužící k završení nejvyššího smyslu lidského života.


Technická sekce