UMEI-Ryú Nin-pó Taijutsu

JaFa Engine 6.9

Asijské umění ve Zbraslavském zámku

Za prvé, bych chtěl říci, že ten kdo čeká výstavu mečů a brnění, je úplně vedle. To však neznamená, že neuvidíte nic nezáživného. Na výstavě je spousta japonského nábytku, pomůcek pro běžný život a dalších věcí, který stojí za to shlédnout. Při normální výstavě japonských zbraní těžko uvidíte co takový samuraj potřeboval k životu a jak bydlel..
Určitě vás při návštěvě okouzlí co má společného evropská kultura s asijskou. Velká část nábytku v expozici má stejný účel jako podobné kusy nábytku té doby v Evropě. Dá se říct, že základy kultur obou světadílu jsou velmi podobné, ale začínají se rozvíjet na dálném východě dříve než v Evropě.

Nejen kusy nábytku, ale i sochy vypovídají o životě válečníka. Na výstavě je umístěno bezpočet sošek bojovníků v plné zbroji. Dále je k vidění spousta nádherných záštit z pozdějších období po sjednocení Japonska. Velmi velká část výstavy je věnována dílům, které vznikli až po sjednocení Japonska. Právě v dobách míru se mohlo stále více a více lidí věnovat umění (Inter arma silent muse). Právě to nejkrásnější na výstavě je věnováno tomuto období. To co teď říkám, však neznamená, že Japonsko po sjednocení žádnou válku nevedlo, naopak tři roky po kapitulaci rodu Hodžo se Japonští vojáci vylodili v Korei, kterou po pár měsících v podstatě celou dobyli.

Pro obdivovatele koní bych doporučil podívat se na jejich sošky, ještě bych doplnil, že tyto sošky pochází z dřívějších období. Sedla jsou krásně vytvarovaná pro jezdce, ale ještě pořád jim chybí třmeny, ty se začali využívat v Japonsku až v pozdějších dobách, pro nás v době našeho raného středověku a možná ještě dříve. Musíme si uvědomit, že koně měli připomínat mystické příšery, a tak se nedivte jejich divnému postroji.

Tato výstava však nepatří jen Japonsku, velkou část zabírá nádherný porcelán, rituální zbraně (jediné zbraně na výstavě) a další věci staré Číny, tibetské sochy Buddhů a jiných božstev a také věci ze staré Indie. Dokonce je vystaven pár perských koberců…


Martin Beránek
aktualizováno: 25. dubna 2006