UMEI-Ryú Nin-pó Taijutsu

JaFa Engine 6.9

Taijutsu „Bojové umění Ninjů“

Zájem Západu o japonská bojová umění vynesl na světlo světa i starodávné dovednosti Ninjů a jejich umění Ninjutsu. Dnešní trénink žáků na Západě i v Japonsku seskládá především z metod boje beze zbraně, nazývaných taijutsu (obratnost těla). Žáci Ninjutsu jsou sice podporováni v tom, aby se učili esoterické doktríny umění, nejprve však musí zvládnout přípravu.

Taijutsu představuje východisko pro pochopení bojových umění Ninjutsu. Na počátku žáci rozvíjejí přirozené tělesné reakce. Později tato cvičení využívají jako modely pro trénink taktiky. Základní složkou tréninkového programu jsou pády a akrobatické prvky. Řada systémů tréninku populárních bojových umění se snažila formovat způsoby reagování a pohyby žáků do stylizovaného souboru předem určených pohybů. Tak se snažila celkově rozvíjet osobnost žáka. Ovšem v taijutsu jede Ninja opačnou cestou. Usiluje se o přirozenost veškerých pohybů.

Taijutsu je systémem sebeobrany, spoléhajícím se na přirozenou tělesnou sílu, na pružnost, rychlost reakce a pohybu a na pochopení principů přírody. V taijutsu se zdůrazňuje využití dynamiky těla, jeho podstata tkví ve využívání celého těla jako zbraně. Bojový postoj je vždy podmíněn vztahem bojovníka k protivníkovi – žádný předem stanovený postoj neexistuje. Avšak absolutní začátečníci samozřejmě nejsou ponecháni sami sobě. Během několika prvních hodin je provází speciální postoj. Učí se také čtyři bojové pozice, které se však využívají pouze jako rámec pro pochopení principů taijutsu. Jednotlivé pozice se nazývají přirozený postoj, obranný postoj, útočný postoj a přijímací postoj. Během boje stojí adept uvolněně, ruce a nohy má roztažené, jako by se chystal vzdát. Jakmile boj začne, protagonista taijutsu nejprve zdánlivě zmizí, vzápětí se však nečekaně objeví za zády útočníka, jenž se nechal oklamat jeho obratným úhybným manévrem.

Taijutsu nemá sportovní formu, jedná se o umění zaměřené výhradně na boj. Snaží se způsobit co největší zkázu s vynaložením co nejmenšího počtu pohybů a s použitím co nejlehčích metod. Využívá chvaty, hody, úniky, sevření, škrcení a útoky na svaly a kosti. Tajemství úspěchu v taijutsu spočívá v úspěšném a efektivním pohybu, spojeném s dokonale koordinovaným rytmem. Nedílnou součástí taijutsu je i posilování těla, žáci se učí sérii cvičení zvyšujících pružnost svalů a kloubů. Tréninkový program se snaží vyhnout natažení nebo natržení svalů, ke kterým často dochází u jiných bojových umění. Tato cvičení rozvíjejí sílu prostřednictvím pružnosti.

Existují tisíce technik Ninja taijutsu, jež zahrnují nespočetné množství variací na dané téma. Od žáků se neočekává, že se je všechny naučí, nýbrž že si některé z nich vyberou a přizpůsobí je vlastním potřebám. Trénink Ninjutsu dosáhl velkého stupně vývoje, techniky, jež obsahuje, umožňují řešit prakticky každou situaci. Ninja taijutsu představuje určitý způsob života, jenž nepochybně dokáže dát odpověď na každou otázku.


Peter Lewis
Bojová Umění

MARTIAL ARTS, Satrun Book, Ltd., Londýn 1994

Překlad: J. Rákoczyová a B. Křivánková